טול עצה – פרשת תזריע מצורע

אחת הדרכים להשתנות לטובה, היא להידבק באנשים טובים ומתוקנים, יש בכוח מפגש עם אנשים כאלו לחולל שינוי בחיינו.

עניין זה רמוז בפסוק הפותח את פרשת מצורע :

"וַיְדַבֵּ֣ר יְקֹוָ֔ק אֶל־מֹשֶׁ֥ה וְאֶֽל־אַהֲרֹ֖ן לֵאמֹֽר: אָדָ֗ם כִּֽי־יִהְיֶ֤ה בְעוֹר־בְּשָׂרוֹ֙ שְׂאֵ֤ת אֽוֹ־סַפַּ֙חַת֙ א֣וֹ בַהֶ֔רֶת וְהָיָ֥ה בְעוֹר־בְּשָׂר֖וֹ לְנֶ֣גַע צָרָ֑עַת וְהוּבָא֙ אֶל־אַהֲרֹ֣ן הַכֹּהֵ֔ן א֛וֹ אֶל־אַחַ֥ד מִבָּנָ֖יו הַכֹּהֲנִֽים " (ויקרא יג, א-ב).

מאחר והפסוק לא מפרט מהי הסיבה בגינה המצורע צריך להיפגש עם הכהן יש ללמוד (בדרך הרמז) שהמפגש כשלעצמו הנו חלק מרפואת המצורע.

זוהי השפעה לא מודעת, היא לא עוברת דרך מילים ותובנות שהרי הכהן לא מלמד את המצורע דבר אלא רק נפגש עמו.

כל מפגש בין אישי טעון במידה זו או אחרת במין כוח אנרגתי, יש מפגשים שמשפיעים עלינו לטובה וישנם שמשפיעים עלינו לרעה ועלינו לשים לב לכך.

כך, שבלמידה מאדם גדול ישנם שני מישורים של השפעה, השפעה אחת מודעת, והיא התוכן שהוא מעביר, והשפעה אחת לא מודעת והיא מה שקולטים מאישיותו.

כך שגם אם לא הבנו או לא זכרנו את תוכן דבריו, עדיין הושפענו בצורה לא מודעת מאישיותו. וכמשל שהביא ר' עובדיה מברטנורא על המשנה באבות "יהי ביתך בית וועד לחכמים" (פרק ד, משנה ד) וז"ל:

"משלו משל למה הדבר דומה, לנכנס לחנותו של בשם, אף-על-פי שלא לקח כלום, מכל מקום ריח טוב קלט והוציא עמו".

לדברי הרב קוק, בעתיד תתגלה ההשפעה הזאת באופן מדעי ויבין העולם את האושר שיש בקרבה לאנשים טובים וישרי לב.

".. העתיד מחכה להופעת המדע, שיגלה בבירור את ערכן ומהותן של הפעולות הנשגבות הללו, ויראה את הצנורות ההולכים מנשמה לנשמה בדרכי אצילתם. ונמצא שכל עדין וכל טוב שנמצא בעולם בכללו מושפע הוא מאוצר הטוב של החלק היותר טוב ומרומם קדוש ונעלה שבאנושיות. ממילא מובן שכל מה שיתאגד הצבור האנושי יותר אל אותם המקורות של החיים הרעננים והעדינים. משוקי טל החיים העליונים, בחירי העולם, ישרי לבב, הצדיקים והישרים, ככה יוסיפו אושר וגדולת חיים. הפגימות של החיים בפנימיותם, המרירות המחפירה ומעליבה את האדם, מצד חולשתו המוסרית, המחשכת את עיניו, וגורמת לו להביט על כל העולם כולו במבט של יאוש מלא רוגז וקלון, כל אלה הם תוצאות הנתיקה, שמתנתק החלק הזבורי של האנושיות מהעידית שבו. וימים באים, שתשים הדימוקרטיה אל לבה, שאושר הכלל כולו תלוי בהדבקות הטהורה שיתדבק ההמון בכללו לאצילי הרוח, וע"פ מדה זו יתרחבו חוגי הזכיות של הראשונים, וחייהם יתמלאו ענין… " (אורות הקודש ח"ד, הדבקות לאצילי הרוח, עמ' תסו)

למעשה עלינו לשאול את עצמנו בכל קשר בין אישי, האם הוא מטיב אותי? האם הוא נותן לי אנרגיה? במידה וכן אז לחזק אותו.

או שמא להפך הוא פוגע בי וגוזל ממני אנרגיה? במידה כך, להרפות ממנו.

כמו כן, עלינו לוודא שגם אנו מסוג האנשים שמוספים אנרגיה חיובית לסביבה.

מאותם אנשים שמביאים שמחה לכל מקום שהם מגיעים ולא מאותם שמביאים שמחה כאשר הם הולכים…

בשורות טובות, ושבת שלום!

הרב יוגב שמחון,

התפתחות רוחנית ומעשית

 הרצאות | הנחיית קבוצות | טיפול NLP  והכוונה לקריירה .

https://yogevsimhon.com/

קישור לקבוצת הוואטסאפ:

https://chat.whatsapp.com/BmGdSpmGrhwLm2aHFYnRj7

השאר תגובה