חיזוק המערכת החיסונית

שמחה וריפוי מחלות

כולם שמעו כבר על אפקט הפלצבו, לפיו, אדם שמאמין כי קבל תרופה נרפא למרות שבפועל לא קבל כל תרופה.

אם נעמיק נבין שלא האמונה כשלעצמה מרפאת, אלא האמונה משפיעה על מצב הרוח לטובה, מצב הרוח משפיע על המערכת החיסונית לטובה, המערכת החיסונית מתחזקת ומביאה עמה רפואה.

וכבר אמר שלמה המלך:

"רֽוּחַ־אִ֭ישׁ יְכַלְכֵּ֣ל מַחֲלֵ֑הוּ וְר֥וּחַ נְ֝כֵאָ֗ה מִ֣י יִשָּׂאֶֽנָּה" (משלי פרק יח)

כלומר, בכוחה של "הרוח" – של "מצב הרוח" לרפא מחלות. וככל שמצב הרוח טוב יותר כך הרפואה קרובה לבוא, כפי שפירש הגר"א את הפסוק:

"כשהאיש תמיד בשמחה, הוא 'יכלכל מחלהו', אף שיבוא עליו מחלה חס ושלום… בשמחתו יבטלנה". (מאורות הגר"א, שם)

כעין דברים אלו כתב גם ר' נחמן מברסלב, וז"ל:

"מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד, ולהתגבר להרחיק העצבות והמרה שחורה בכל כחו. וכל החולאת הבאין על האדם, כולם באין רק מקלקול השמחה … גם חכמי הרופאים האריכו בזה, שכל החולאת על ידי מרה שחורה ועצבות, והשמחה הוא רפואה גדולה (ליקוטי מוהר"ן תניינא תורה כד).

אם כן, השמחה מחזקת את הגוף ומערכותיו ואף יכולה לרפא את האדם.

נציין, כי לימים (בסביבות שנות השבעים), החל יהודי- אמריקאי בשם נורמן קאזנס לחקור את השפעת מצב הרוח על ריפוי המחלה, וזאת בעקבות ניסיונו האישי בהתמודדות עם כאבי פרקים דרך חשיבה חיובית, אימונים גופניים וצחוק. אחד האנשים שהושפע מספריו של נורמן קאזנס הינו ד"ר קטריה מדן (רופא קונבנציונלי) שפיתח את השיטה המכונה יוגה צחוק, בקובעו "שהצחוק הוא התרופה הטובה ביותר".

כיצד באים לידי שמחה?

בתחילה יוגה צחוק התבצעה בצורה בה מספרים בדיחות, אך לאחר שהתחילו לספר בדיחות גסות, חיפש ד"ר מדן צורה אחרת והוא גילה שלפי שיטת N.L.P "גוף ונפש הם חלקים של אותה מערכת ויש להם השפעה הדדית האחד על השני".

כלומר קיימת אינטראקציה בין הנפש לגוף וכמו שהגוף מגיב למצב הרוח, כך מצב הרוח מגיב לגוף, משכך, אם נצחק בצורה מאולצת מהר מאוד זה ישפיע על הנפש והצחק יהיה אמיתי.

וכפי שאמרו חכמינו "אחר המעשים נמשכים הלבבות".

מתוך כך התחיל ד"ר מדן לארגן קבוצות גדולות שצוחקות בצורה מאולצת על מנת לשפר את מצב הרוח ולרפא מחלות.

התובנה שהשמחה מרפא מחלות, והעצה לשמוח אפילו בצורה מאולצת על מנת לשפר את מצב הרוח ולרפא מחלות, כבר נכתבה על ידי ר' נחמן מברסלב לפני שנים רבות.

"הַשִּׂמְחָה הִיא בְּחִינַת תִּקּוּן הַחוֹלֶה כַּנַּ"ל וּבִשְׁבִיל זֶה נִקְרָאִין הַשִּׂמְחָה וְהָרִקּוּדִין (במדרש רבה) חוּלָה כַּנַּ"ל כִּי הֵם תִּקּוּן הַחוֹלַאַת…"

ועל כן "צָּרִיך לְהַתְגַּבֵּר מְאֹד בְּכָל הַכּחוֹת לִהְיוֹת אַך שָׂמֵחַ תָּמִיד כִּי טֶבַע הָאָדָם לִמְשׁך עַצְמוֹ לְמָרָה שְׁחֹרָה וְעַצְבוּת מֵחֲמַת פִּגְעֵי וּמִקְרֵי הַזְּמַן … עַל כֵּן צָרִיך לְהַכְרִיחַ אֶת עַצְמוֹ בְּכחַ גָּדוֹל לִהְיוֹת בְּשִׂמְחָה תָּמִיד וּלְשַׂמֵּחַ אֶת עַצְמוֹ בְּכָל אֲשֶׁר יוּכַל…"(ליקוטי מוהר"ן, שם).

במקום אחר, כתב ר' נחמן שיש "מעלה יתרה" להביא את עצמו לשמחה דווקא מתוך מצב רוח של עצבות ובכך להפוך את מצב הרוח מעצבות לשמחה וז"ל (בתוספת הסברים קצרים):

"בענין השמחה, על-פי משל שלפעמים כשבני אדם שמחים ומרקדים, אזי חוטפים איש אחד מבחוץ, שהוא בעצבות ומרה שחורה, ומכניסים אותו בעל כרחו לתוך מחול המרקדים, ומכריחים אותו בעל כרחו, שיהיה שמח עמהם גם כן. כן יש בענין השמחה, כי כשאדם שמח, אזי המרה שחורה ויסורים נסתלקים מן הצד (כלומר, במצב רגיל שאדם שמח הוא שוכח לרגע את הדברים הרעים – הם "נשארים בצד"). אבל מעלה יתירה, להתאמץ לרדוף אחר המרה שחורה דווקא, להכניס אותה גם-כן בתוך השמחה, באופן שהמרה שחורה בעצמה תתהפך לשמחה, שיהפך המרה שחורה וכל היסורין לשמחה. כדרך הבא לתוך השמחה (כלומר, כמו אותו אחד שנמצא במצב רוח של עצבות והחברים מושכים אותו לתוך השמחה, כך ישנה מעלה שאדם שהינו עצוב ישמח את עצמו ובכך ימשוך את מצב רוחו העגום לשמחה), שאז מגודל השמחה והחדווה, מהפך כל הדאגות והעצבות והמרה שחורות שלו לשמחה".

כאמור, ר' נחמן קובע כי ישנה "מעלה יתרה" לשמוח מתוך עצבות, אך לא הסביר מדוע?! לעניות דעתי, הסיבה לכך היא שכאשר אנו עושים כן, כלומר, מהפכים ברגע את מצב רוחנו מעצבות לשמחה, ולא מחכים שמצב הרוח ישתנה מעצמו. על ידי כך אנו שולחים שני מסרים לתת המודע, האחד – שמצב הרוח הוא בשליטתנו ובכל רגע נתון אנו יכולים לשנותו. שנית- שהרגשות הקשים לא כל כך קשים ו/או "רציניים" שהרי הם יכולים להתהפך ברגע.

אגב בהקשר לכך ד"ר מדן היה רגיל לומר, "אנו משלמים מחיר כבד על כך שאנו לוקחים את החיים ברצינות, הגיע הזמן לקחת את הצחוק ברצינות".

וכאמור, העצה של ר' נחמן להיכנס למצב רוח של שמחה מתוך עצבות מלמדת לעשות כן.

לא נשאר אלא לנסות – מקסימום נהיה מאושרים יותר.

 

שבת שלום ומבורך!

הרב יוגב שמחון,
התפתחות רוחנית ומעשית
טיפול N.L.P ודמיון מודרך

הצטרפות לקבוצת הוואטסאפ:

https://chat.whatsapp.com/BmGdSpmGrhwLm2aHFYnRj7

לאתר קורס N.L.P ודמיון מודרך לחץ כאן

 

השאר תגובה