טול עצה – פרשת חיי שרה

מחסרון ליתרון

אליעזר עבדו הנאמן של אברהם, מתחיל בנקודת פתיחה מאוד נחותה, לדברי המדרש (ויקרא רבה יז, ה) אליעזר הוא כנען בנו של חם אשר קולל על-ידי נח "אָר֣וּר כְּנָ֑עַן עֶ֥בֶד עֲבָדִ֖ים יִֽהְיֶ֥ה לְאֶחָֽיו" (בראשית ט, כה).

עם זאת (ותכף נראה שבזכות זאת) הוא מצליח להגיע למקום מאוד גבוה, הוא מהתשעה הבודדים שנכנסו בחייהם לגן עדן, הוא זה שנשלח למצוא את זיווגו של יצחק, ובעצם לבחור את אחת האמהות של אומתנו, ועליו נאמר ש"יפה שיחתן של עבדי אבות מתורתן של בנים".

כיצד הצליח אליעזר להתגבר על נקודת הפתיחה שלו ולהגיע כל כך רחוק?

לדברי השפת אמת (ע"פ המדרש) זאת בזכות כך שהשכיל להשלים עם המציאות (עם מה שלא ניתן לשנות) ולנתבה לטובה. כך שלדברי השפת אמת אליעזר לא 'התגבר' על נקודת הפתיחה שלו, אלא פשוט הכיר בה וניתב אותה למקומות טובים, וז"ל:

"לא עלה על דעתו (של אליעזר) לבקש דרך לצאת מן העבדות רק למצוא תקונו בהעבדות עצמו. כמו שכתוב איזהו חכם המכיר את מקומו…" (שפת אמת, חיי שרה, שנת תרל"ט).

השפת אמת הוסיף וכתב, כי דבר זה נוהג בכל אדם ואדם:

"ודבר זה נוהג בכל אדם למצוא תקונו במקומו ושלא לחפש מדריגות אחרות" (שם).

אדם שלא משכיל להכיר את מקומו, ומנסה להיות במקום לא לו, יצא קרח מכאן ומכאן, כי את מקומו הוא נוטש ואת המקום שאינו שייך לו הוא לא ישיג כראוי לעולם.

על כן, אין לנו אלא להכיר את עצמנו טוב ולדעת שמאחורי כל מה שנראה לנו כחסרון טמון יתרון שעלינו לגלותו ולהביאו לידי ביטוי. ממש כפי שעשה אליעזר שהשתמש בעבדות ככשרון להיות עזר לאברהם ובזכות כך זכה לעלות מהמקום השפל ביותר למקום הגבוה ביותר.

" כל אדם צריך לדעת, שקרוי הוא לעבוד על פי אופן ההכרה וההרגשה המיוחד שלו, על פי שורש נשמתו… אל יבלבלוהו תכנים שוטפים אל תוכו מעולמות זרים, שאינו קולטם כהוגן, שאינו מוכשר לאגדם יפה בצרור החיים שלו. אלה העולמות ימצאו תיקונם במקומם, אצל המסוגלים לבניינם ושכלולם. אבל הוא צריך לרכז את חייו בעולמותיו הוא, בעולמות הפנימיים שלו, שהם לו מלאים כל ומקיפים את כל…" (שמונה קבצים ד, ו)

בהצלחה!

יוגב שמחון,
מנחה קבוצות, מאמן ומטפל
מאסטר N.L.P ודימיון מודרך

קישור לקבוצה:
https://yogevsimhon.com/
https://chat.whatsapp.com/BmGdSpmGrhwLm2aHFYnRj7

השאר תגובה