טול עצה – פרשת לך לך

"וַיֹּ֤אמֶר יְקֹוָק֙ אֶל־אַבְרָ֔ם לֶךְ־לְךָ֛ מֵאַרְצְךָ֥ וּמִמּֽוֹלַדְתְּךָ֖ וּמִבֵּ֣ית אָבִ֑יךָ אֶל־הָאָ֖רֶץ אֲשֶׁ֥ר אַרְאֶֽךָּ: וְאֶֽעֶשְׂךָ֙ לְג֣וֹי גָּד֔וֹל וַאֲבָ֣רֶכְךָ֔ וַאֲגַדְּלָ֖ה שְׁמֶ֑ךָ וֶהְיֵ֖ה בְּרָכָֽה"

הקב"ה, כאמור, בוחר באברהם, ומבטיח לו גדולה שאין למעלה ממנה.

אך מה שלא כתוב, זאת הסיבה לבחירה באברהם. התורה לא מציינת מדוע זכה אברהם להיבחר.

"מה טעם שיאמר לו הקדוש ברוך הוא עזוב ארצך ואיטיבה עמך טובה שלא היתה כמוהו בעולם, מבלי שיקדים שהיה אברהם עובד אלהים או צדיק תמים(?)…" (רמב"ן בראשית פרק יב פסוק ב)

לדברי השפת אמת (עפ"י דברי הזוהר), התשובה נמצאת בפסוקים בהם פתחנו, לדבריו, הקול שנגלה לאברהם, נגלה לכל בני האדם, רק שאברהם הוא היחיד שהקשיב לקול ופעל על פיו.

"ובזוהר הקדוש נראה כי זה עצמו השבח (של אברהם) ששמע זה המאמר 'לך לך' שנאמר מהשם יתברך לכל האנשים תמיד …" (שפת אמת פרשת לך לך)

ומה אומר אותו קול לכל באי עולם? "לך – לך", כלומר לך לעצמך, להיות מי שאתה צריך להיות בעולם.

"לך לך – להודיע טבעך בעולם, להוציא מכח אל הפועל שורש נפשו ועצמותו". (שפת אמת, שם).

זוהי משימת חיינו, אך מעטים מקשיבים לקול הפנימי הזה ומביאים אותו לידי ביטוי, ולו מאחר ואותו קול לא מבטיח לנו הצלחה, לא נותן לנו וודאות ולא מראה לנו את כל המסלול אותו עלינו לעבור הוא רק דוחף אותנו לתזוזה ודורש מאיתנו אומץ ואמונה בדרך, ממש כקול ששמע אברהם שאמר לו "לך לך" ולא אמר לו לאן בדיוק? אברהם היה צריך ללכת מתוך אמונה שהיעד יתגלה בהמשך הדרך "אל הארץ אשר אראך".

"החיים אינם מסדרון ארוך וקל … כי אם מבוך ובו מעברים שדרכם עלינו לגשש את דרכנו אבודים ומבולבלים … אך תמיד אם נאמין, ייפתח לנו שער, אולי לא שער שאנו עצמנו חשבנו עליו, אבל כזה שיתברר לבסוף כשער שיועיל לנו". (א' ג'יי קרונין)

עלינו ללמוד מאברהם לבטוח בקול הפנימי ולהתחיל ולעשות את הצעדים הראשונים שהוא דורש מאיתנו גם שאיננו רואים את הסוף בצורה בהירה. עלינו לצעוד מתוך אמונה, שלא לחינם אנו נדחפים לממש את עצמנו בצורה מסוימת, ולדעת ולהאמין שעם ההתקדמות היעד שלנו ילך ויתבהר.

ככל שנתקדם במסלול המיוחד לנו ונביא את עצמנו לידי ביטוי, כך "הברכה" בחיינו תגדל.

"כל אדם צריך לדעת, שקרוי הוא לעבוד על פי אופן ההכרה וההרגשה המיוחד שלו, על פי שורש נשמתו, ובעולם זה, הכולל עולמים אין ספורות, ימצא את אוצר חייו … ובהיותו צועד בדרך חיים בטוחה זו, במסלולו המיוחד, באורח צדיקים המיוחד שלו, ימלא גבורת חיים ועליזות רוחנית, ואור ד' עליו יגלה, מהאות המיוחד שלו בתורה יצא לו עזרו ואורו". (שמונה קבצים קובץ ד, ו).

השאר תגובה