הליך כיוון אישי

קריירה כייעוד

בחירת קריירה הנה אחת מההחלטות החשובות והקשות ביותר, החלטה שמשפיע על כל כיוון חיינו ועל יעדנו העתידיים. המבחר העצום בשוק העבודה מבורך אך גם גורם למבוכה, איזו עבודה תוכל להביא לידי ביטוי את כישורנו ולמצות את שאיפותינו? במה לבחור ועל מה לוותר? האם להיות עצמאיים או שכירים? ההתלבטויות הם רבות. ישנם דברים שאנו אוהבים לעשות, אך לא נראה לנו שניתן להשתכר מכך. אנו תוהים האם ניתן להגשים את עצמנו בתחום הקריירה או שמא אלו שני קווים מקבילים שאינם נפגשים?

ההחלטה לעבור הליך כיוון היא החלטה לקחת אחריות על המצב הזה ולא לוותר על החלומות שלנו. איננו מוכנים לעבוד עד הפנסיה בעבודה שלא מספקת אותנו ואינה תואמת את זהותנו, אנו נרגיש בינוניים לא ממומשים וחסרי אנרגיה. מנגד ברור שלבחור ולבנות קריירה כיעוד, זה לא יקרה מעצמו, לשם כך עלינו לברר את זהותנו, את רצוננו, מה נכון ביותר עבורנו, ומהי ההתפתחות האישית שעלינו לעבור בכדי להצליח.

בהליך הכיוון:

תלמד בשלב הראשון לזהות את החוזקים שלך, הערכים המניעים אותך בחיים וכן תתוודע לחזונך חלומותיך ומטרותיך לתווך הקצר והארוך. הבהירות והעין הטובה שתיוולד בך במהלך הזה, תחזק את ביטחונך בדרך ותפזר חלק ניכר מהערפל.

בשלב השני תלמד לבחור תחום ספציפי שבו אתה רוצה לתרום, נעשה זאת באמצעות תרגילי חזון הקשבה לחלומות שלך, זיהוי הכוחות והאיכויות שיש בך וזיהוי המרחב וצורת העשייה שמוציאה ממך את המיטב. נקשיב ונבין למי אתה יכול לתרום, מה הערך שאתה נותן לאחרים ובאיזו צורה זה ניתן להם. בשלב זה תגיע להחלטות, הדברים יתחילו להתחבר, ותתחיל לחוש איך הדרך החדשה שלך היא המשך למה שכבר עשית בעבר.

בשלב הבא ניצור תוכנית פעולה מסודרת ונקדם אותך ו/או את העסק שלך בדרך החדשה.

לאחר שתתחיל בצעדים הראשונים, נטפל ככל שנצטרך בהקשרים השליליים שלך באשר למקצוע שבחרת ובאי הנוחות שלך להציג את עצמך כעוסק ומומחה בתחום. בשלב זה, מעצורים סירובים או כישלונות, עלולים לעורר בך ספק שיעמיד בסימן שאלה את כל הדרך שעשית. מול קולות הייאוש והספקנות נעבוד בצורה מסודרת, ניצמד לעובדות נתחבר לערכים המניעים שלך ולסיבות שיצאת לדרך מלכתחילה. צליחת משפטי חוסר האמונה לקראת העשייה הם דבר טבעי, וההתמודדות איתם תבנה את החוסן שלך. לאחר ההתנסות בשטח נוכל לעבוד ולברר מהי ההתפתחות האישית הבאה כדי להצליח ולעשות את הדברים בהנאה ובצורה הטובה ביותר.

לאחר שאתה מכוון מטרה, מאמין בעצמך ומתחיל לעסוק במקצוע הנכון עבורך, יתכן ותגלה דברים חדשים אותם תרצה לקדם בעיסוק החדש או בכל תחום אחר …

העקרונות והנחות היסוד הנם:

היכולת להשתנות : לכל אדם יש בחירה חופשית להשתנות ולעצב את חייו כרצונו ולעולם לא מאוחר מידי לעבור שינוי.

"כל זמן שהנר דולק, ניתן לתקן" (ר' ישראל סלנטר)

ייעוד : לכל אדם יש ייעוד הדוחף בו ללא הרף, וכן את היכולת לממש את ייעודו. מטרתנו העיקרית היא למצוא את ייעודנו ולממש אותו. כאשר אדם מממש את ייעודו הוא חש זאת, ומתמלא בגבורת חיים ושמחה:

"כל אדם צריך לדעת, שקרוי הוא לעבוד על פי אופן ההכרה וההרגשה המיוחד שלו, על פי שורש נשמתו, ובעולם זה, הכולל עולמים אין ספורות, ימצא את אוצר חייו. אל יבלבלוהו תוכנים שוטפים אל תוכו מעולמות זרים, שאינו קולטם כהוגן, שאינו מוכשר לאגדם יפה בצרור החיים שלו. אלה העולמות ימצאו תיקונם במקומם, אצל המסוגלים לבנינם ושכלולם. אבל הוא צריך לרכז את חייו בעולמותיו הוא, בעולמות הפנימיים שלו, שהם לו מלאים כל ומקיפים את כל. חייב אדם לומר בשבילי נברא העולם… ובהיותו צועד בדרך חיים בטוחה זו, במסלולו המיוחד, באורח צדיקים המיוחד שלו, ימלא גבורת חיים ועליזות רוחנית, ואור ד' עליו יגלה, מהאות המיוחד שלו בתורה יצא לו עזרו ואורו". (שמונה קבצים קובץ ד, ו).

לעומת זאת, כאשר האדם מתרחק מייעודו הוא חש חלש וחסר שלווה.

"עיקר היגיעה הרוחנית, ומניעת הנחת רוח הפנימי, בא לאדם ממה שהוא מתרחק ממה שהוא מוכשר לו מסגולות נפשו. (שמונה קבצים קובץ ב, קכג)

עין טובה: לצורך התפתחות אישית, עלינו לפתח עין טובה עלינו ועל המציאות בכללה. ככל שנעשה כן, תגדל בנו תחושת המסוגלות, אהבת החיים ואת הרצון לפעול ולעשות.

"תיכף כשאדם נותן את דעתו לדרוש את הטוב, מיד מתהפכים כל חסרונותיו לטוב, ויכול האדם למצא בעצמו רב טוב מאד, ואז ישמח בטובו וירבה מדי יום ביומו את הפעולות הטובות בלב טהור ומלא תקות נחומים". (מוסר אביך, מדות הראיה, גאוה)

שינוי פנימי – שינוי חיצוני: עולמנו החיצוני הוא תוצאה ישירה של עולמנו הפנימי, כאשר אנו עוברים שינוי פנימי במחשבותינו, אמונותינו, דמיונותינו ורצוננו, מיד חל שינוי בסביבתנו:

" יסד (הקב"ה) כח כזה בנפש האדם שתהיה סגולה נפלאה בנפשו להמשיך אליו כל המצבים והמקרים הראויים לו לפי מעשיו. והסגולה הקנויה לו בנפשו ע"פ מעשיו ודרכיו, היא בעצמה מסבבת את כל גלגולי סיבות לבא אל תכלית מצבו הראוי לו, וכאשר תתחלף תכונת נפשו ממילא ישתנו עניניו, כי אותה הסיבה שגרמה להם נשתנתה ונתחלפה" (מדבר שור, דרוש יד)

המלצות:

"אם אתם רוצים ללמוד תורה בדרך מעשית שלוקחת את המקורות ומחברת אותם לעבודה העצמית שלכם, ליישום מעשי – ממליץ לכם על הרב יוגב שמחון, יש לו ניסיון אדיר בתחום הזה, הרב יוגב הנו אחד הבוגרים המבטיחים ביותר של מכללת כוונה.

ובאופו אישי אם אתם רוצים לסדר לעצמכם את הקריירה אז אני ממליץ לכם ללכת לרב יוגב, בגלל השיטתיות שלו הבהירות שלו והעין הטובה, הוא עושה הכל באהבה, בהצלחה לכם".

מתי וכסלר, מייסד מכללת כוונה, להתפתחות אישית בגישה יהודית.

הליכי כיון אישיים:

הידע העשיר של יוגב בהמון תחומים יחד עם יכולת ההקשה וההבנה של דברים במדויק, יוצרים שילוב המאפשר להגיע לרמות מאוד גבוהות של תובנות. אני לא חושבת שיש עוד תהליך ומטפל שיכולים להביא לתובנות כל כך חשובות ועמוקות ובזמן קצר יחסית. ממליצה בחום לכל אחד ואחת בין אם כטיפול בדיכאון או חרדה ובין אם לתהליך של גילוי עצמי, שיפור העצמי ומימוש עצמי, שיפור יחסים, זוגיות והורות (טל צוקרמן)

התפתחות פנימית ומעשית

"זכיתי ב"ה לעבור תהליך כיוון של 10 שיחות עם יוגב שמחון. התהליך היה מדהים. זכיתי לראות את תבניות המחשבה והדמיונות המעכבים אותי לפעול ביתר דיוק ואיזון במציאות. תהליך הכיוון הביא אותי להתפתחות אישית פנימית מחד, ולתוצאות מעשיות במציאות מאידך. תודה לך יוגב על הקשבה, אמון, סבלנות ועין טובה. שתמשיך להביא ברכה לאנושות!" דניאל גוטליב, מצפה רמון.

הגדלת כוח הרצון

"אני מרגיש שמה שעבד מאוד חזק בתהליך האישי הוא הרחבת עולם החלום, היכולת לחלום בגדול. אימון שריר הרצון. השריר הזה גדל וכעת לא מוכן להתפשר על בינוניות". יצחק אלחנן לוי, מורה ומשורר.

עבודה עם דמיונות

"הייתה לך גמישות ויכולת הכלה דבר זה גרם לי לנרגיש בנוח … עזר לי העבודה עם דימויים ניתוח וריכוך שלהם, ומציאת הכף זכות לקונפליקטים". ויטאלי, מורה.

אומץ להשתנות ולשנות

"הליך הכיוון נתן לי, מבט מפוכח יותר על חיי, אומץ להשתנות ולטפל בדברים ששנים לא טיפלתי בהם וכבר פיתחתי אידיאולוגיות על אי הטיפול בהם". (ד.ג. מורה)

סדנאות:

לזהות ולדייק בנקודה הנכונה

"תודה רבה לרב יוגב, נהניתי מאוד, היו לך פנים מאירות ושמחות והייתה בך ההכלה עצומה לקבוצה שהביאה לאווירה טובה ולפתיחות שלנו, ידעת לשאול, לנגוע, לזהות ולדייק בנקודה הנכונה לברור של כל אחת, שוב תודה". עטרה, עובדת מועצה

חוויה

"הארת הפנים והסבלנות שלך כלפי הקבוצה עושים את הלמידה לחויה נעימה ורצון לחזור לקרוא ולרענן את החומר הנלמד. וב״ה שהקב״ה יסייע לנו גם ליישם ולהתקדם בדרך הבלתי נגמרת לתיקון המידות, תודה רבה" . אסתר, מנהלת מדרשה

שיחת היכרות:

לתיאום שיחת היכרות בחינם ניתן להזין פרטים ביצירת קשר או לשלוח הודעה / מייל עם הפרטים שלכם ולכתוב בקצרה על מה אתם מעוניינים להתכוון.