הליך כיוון אישי

דרך חדשה

ההחלטה להביא את עצמנו לידי ביטוי בעולם, ולהשקיע את מירב מרצנו וכוחנו בעשייה התואמת את אישיותנו חלומותינו וערכינו לא קלה היא. כל החלטה כזו דורשת בראש ובראשונה בירור מעמיק מה נכון ומדויק עבורנו, איזה תחום עיסוק יביא את רצוננו וערכנו לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר.

בנוסף, ההחלטה לצאת לדרך חדשה, דורשת מאיתנו אומץ ואמונה בעצמנו שאנו טובים ומסוגלים. בכדי להצליח עלינו להאמין בעצמנו. לשם כך, עלינו להתמודד עם מחשבות שליליות וקולות פנימיים וחיצוניים המורידות מערכנו ומציבות לנגד עיננו תמונות עבר ועתיד שליליות, ולהגביר בנו את הקולות והמחשבות החיוביות המעמידות בפנינו תמונות עתיד חיוביות של הצלחה.

ההחלטה הזו, יכולה גם לדרוש מאיתנו לצאת מאזור הנוחות ואף להגדיר את זהותנו מחדש.

 

החלטה להתחיל בהליך כיוון היא החלטה שלא לוותר על החלומות שלנו. איננו מוכנים להעביר את חיינו בעיסוקים שלא מספקים אותנו ולא תואמים את זהותנו, אנו נרגיש בינוניים, לא ממומשים וחסרי אנרגיה.

ברור לנו שלעשות שינוי בחיים ולבנות את עצמנו ואת תחום עיסוקנו שיביא את זהותנו רצונותינו וערכינו לידי ביטוי זה לא יקרה מעצמו, לשם כך, צריך להשקיע מחשבה, לברר מה נכון עבורנו וממה אנו חוששים.

הליך הכיוון מספק בראש ובראשונה, מסגרת תומכת לשינוי. קשה לערוך שינויים ולברר דברים לעומקם, תוך כדי העיסוקים היומיומיים שלנו, שינוי והעמקה דורשים זמן ועקביות.

שנית, הליך הכיוון, מספק לנו כלים לבחון את רצוננו, דמיונותינו ותפיסת עולמנו בצורה מעמיקה, ולערוך שינוי פנימי אמיתי אשר יגרור אחריו שינוי חיצוני בצורה טבעית וללא מאמץ.

 

שלבי הליך הכיוון

בשלב הראשון נזהה את החוזקים, האיכויות והאמונות שלך. לאחר מכן,  נקשיב לחלומות שלך ונעמיק בהם. ולאחר מכן, נראה את המטרות בחייך ואת המטרה או האתגר המרכזי העומד לפניך כעת.

בשלב זה, תלמד להעריך ולהאמין בעצמך, תלמד לחלום בגדול ותיולד בך בהירות באשר לרצונותיך ומטרותיך .

בשלב השני תלמד להקשיב להבין ולהכיר את מה שיש לך לתת לעולם ומי הם האנשים אליהם אתה פונה.

בשלב הבא נעבוד על יצירת שתופי פעולה והשגת קהל יעד. בשלב זה, מעצורים סירובים או כישלונות, עלולים לעורר בך ספק. מול קולות הייאוש והספקנות נעבוד בצורה מסודרת, ניצמד לעובדות נתחבר לערכים המניעים שלך ולסיבות שיצאת לדרך מלכתחילה. צליחת משפטי חוסר האמונה לקראת העשייה הם דבר טבעי, וההתמודדות איתם תבנה את החוסן שלך.

 

השיטה

שיטת הכיוון היא סדרה של כלים מקצועיים בשיחה, המבוססים על המקורות היהודיים, ברמה התיאורטית והמעשית ועל כלים ותובנות מתחום הטיפול והאימון. המקורות היהודיים עשירים מאד בתשובות לשאלות מהו אדם וכיצד מניעים אותו. החלק השני בשיטה הוא הפיכת אותם רעיונות לפרקטיקה מקצועית מדויקת ובהירה.

בהליך אנו נעים מעולמנו החיצוני לעולמנו הפנימי וחזרה. שינוי חיצוני במעשינו, התנהגותנו וסביבתנו מצריך מאיתנו לעשות שינוי פנימי,  והסימן לכך שנעשה שינוי פנימי הוא שהתרחש שינוי חיצוני שניתן לראותו ולמדדו.

ההליך נקרא 'הליך כיוון', מאחר ומטרת ההליך הנה להוציא מהמתכוון צליל מכוון.

 

הנחות היסוד הן:

היכולת להשתנותלכל אדם יש בחירה חופשית להשתנות ולעצב את חייו כרצונו ולעולם לא מאוחר מידי לעבור שינוי.

"כל זמן שהנר דולק, ניתן לתקן" (ר' ישראל סלנטר(

 ייעוד : לכל אדם יש ייעוד הדוחף בו ללא הרף, וכן את היכולת לממש את ייעודו. מטרתנו העיקרית היא למצוא את ייעודנו ולממש אותו. כאשר אדם מממש את ייעודו הוא חש זאת, ומתמלא בגבורת חיים ושמחה:

"כל אדם צריך לדעת, שקרוי הוא לעבוד על פי אופן ההכרה וההרגשה המיוחד שלו, על פי שורש נשמתו, ובעולם זה, הכולל עולמים אין ספורות, ימצא את אוצר חייואל יבלבלוהו תוכנים שוטפים אל תוכו מעולמות זרים, שאינו קולטם כהוגן, שאינו מוכשר לאגדם יפה בצרור החיים שלו. אלה העולמות ימצאו תיקונם במקומם, אצל המסוגלים לבנינם ושכלולם. אבל הוא צריך לרכז את חייו בעולמותיו הוא, בעולמות הפנימיים שלו, שהם לו מלאים כל ומקיפים את כל. חייב אדם לומר בשבילי נברא העולם…  ובהיותו צועד בדרך חיים בטוחה זו, במסלולו המיוחד, באורח צדיקים המיוחד שלו, ימלא גבורת חיים ועליזות רוחנית, ואור ד' עליו יגלהמהאות המיוחד שלו בתורה יצא לו עזרו ואורו". (שמונה קבצים קובץ ד, ו).

לעומת זאת, כאשר האדם מתרחק מייעודו הוא חש חלש וחסר שלווה.

"עיקר היגיעה הרוחנית, ומניעת הנחת רוח הפנימי, בא לאדם ממה שהוא מתרחק ממה שהוא מוכשר לו מסגולות נפשו. (שמונה קבצים קובץ ב, קכג)

עין טובה: לצורך התפתחות אישית, עלינו לפתח עין טובה עלינו ועל המציאות בכללה. ככל שנעשה כן, תגדל בנו תחושת המסוגלות, אהבת החיים ואת הרצון לפעול ולעשות.

"תיכף כשאדם נותן את דעתו לדרוש את הטוב, מיד מתהפכים כל חסרונותיו לטוב, ויכול האדם למצא בעצמו רב טוב מאד, ואז ישמח בטובו וירבה מדי יום ביומו את הפעולות הטובות בלב טהור ומלא תקות נחומים". (מוסר אביך, מדות הראיה, גאוה)

שינוי פנימי – שינוי חיצוני:  עולמנו החיצוני הוא תוצאה ישירה של עולמנו הפנימי, כאשר אנו עוברים שינוי פנימי במחשבותינו, אמונותינו, דמיונותינו ורצוננו, מיד חל שינוי בסביבתנו/

" יסד (הקב"ה)  כח כזה בנפש האדם שתהיה סגולה נפלאה בנפשו להמשיך אליו כל המצבים והמקרים הראויים לו לפי מעשיו. והסגולה הקנויה לו בנפשו ע"פ מעשיו ודרכיו, היא בעצמה מסבבת את כל גלגולי סיבות לבא אל תכלית מצבו הראוי לו, וכאשר תתחלף תכונת נפשו ממילא ישתנו עניניו, כי אותה הסיבה שגרמה להם נשתנתה ונתחלפה" (מדבר שור, דרוש יד)

 

המלצות:

"אם אתם רוצים ללמוד תורה בדרך מעשית שלוקחת את המקורות ומחברת אותם לעבודה העצמית שלכם, ליישום מעשי – ממליץ לכם על הרב יוגב שמחון, יש לו ניסיון אדיר בתחום הזה, הרב יוגב הנו אחד הבוגרים המבטיחים ביותר של מכללת כוונה.

ובאופו אישי אם אתם רוצים לסדר לעצמכם את הקריירה אז אני ממליץ לכם ללכת לרב יוגב, בגלל השיטתיות שלו הבהירות שלו והעין הטובה, הוא עושה הכל באהבה, בהצלחה לכם".

מתי וכסלר, מייסד מכללת כוונה, להתפתחות אישית בגישה יהודית. 

 

הליכי כיון אישיים:

התפתחות פנימית ומעשית

"זכיתי ב"ה לעבור תהליך כיוון של 10 שיחות עם יוגב שמחון. התהליך היה מדהים. זכיתי לראות את תבניות המחשבה והדמיונות המעכבים אותי לפעול ביתר דיוק ואיזון במציאות. תהליך הכיוון הביא אותי להתפתחות אישית פנימית מחד, ולתוצאות מעשיות במציאות מאידך. תודה לך יוגב על הקשבה, אמון, סבלנות ועין טובה. שתמשיך להביא ברכה לאנושות!"

דניאל גוטליב, ר"מ בישיבה תיכונית מצפה רמון.

הגדלת כוח הרצון

"אני מרגיש שמה שעבד מאוד חזק בתהליך האישי הוא הרחבת עולם החלום, היכולת לחלום בגדול. אימון שריר הרצון. השריר הזה גדל וכעת לא מוכן להתפשר על בינוניות".

יצחק אלחנן לוי,מורה ומשורר.

עבודה עם דמיונות

"הייתה לך גמישות ויכולת הכלה דבר זה גרם לי להרגיש בנוח … עזר לי העבודה עם דימויים ניתוח וריכוך שלהם, ומציאת הכף זכות לקונפליקטים".

א. ויטאלי, מורה.

אומץ להשתנות ושנות

"הליך הכיוון נתן לי, מבט מפוכח יותר על חיי, אומץ להשתנות ולטפל בדברים ששנים לא טיפלתי בהם וכבר פיתחתי אידיאולוגיות על אי הטיפול בהם".

דניאל גוטליב, מצפה רמון

 

סדנאות:

לזהות ולדייק בנקודה הנכונה

תודה רבה לרב יוגב, נהניתי מאוד, היו לך פנים מאירות ושמחות והייתה בך ההכלה עצומה לקבוצה שהביאה לאווירה טובה ולפתיחות שלנו, ידעת לשאול, לנגוע, לזהות ולדייק בנקודה הנכונה לברור של כל אחת, שוב תודה".

עטרה בן גרא, עובדת מועצה

חוויה

"הארת הפנים והסבלנות שלך כלפי הקבוצה עושים את הלמידה לחויה נעימה ורצון לחזור לקרוא ולרענן את החומר הנלמד. וב״ה שהקב״ה יסייע לנו גם ליישם ולהתקדם בדרך הבלתי נגמרת לתיקון המידות, תודה רבה" .

אסתר בן דהן, מנהלת מדרשה

 

שיחת מתנה:

לתיאום שיחת כיוון ראשונה במתנה, להיכרות איתי ועם ההליך,  ניתן להזין פרטים ביצירת קשר או לשלוח הודעה / מייל עם הפרטים שלכם ולכתוב בקצרה על מה אתם מעוניינים להתכוון.

בשיחת המתנה, תוכלו לקבל בהירות ומיקוד. לראות את הכוחות העומדים לרשותכם. להבין מהם הערכים המניעים אותכם בחייכם, ומהי ההתפתחות האישית הנדרשת מכם בשלב זה בחייכם.