אודות

אודות האתר,

האתר הוקם במטרה להפיץ את תורת הנפש, המידות, וההתפתחות האישית בגישה היהודית על מנת, שנוכל ללמוד מגדולי עמנו, תובנות וכלים מעשיים שיעזרו לנו לחיות חיים עשירים, בריאים וטובים יותר, לשפר את חיינו ולהשיג תוצאות.

וזאת מתוך העמקה במקורות ובנפש האדם, ובשילוב עם מיטב הידע בתחום ההתפתחות האישית של ימינו, כהוראת הרב קוק:

הסדר של העלאת המדות היא בנפש חכמה מיוחדת, שצריכה להרחבתה את כל הרכוש של תורת הנפש עם כל ההתחדשות היותר מעובדה שבדורותינו, ובעולם היא הסתכלות עולם רחבה, שתוכל להכניס בתוכה את כל המדע והרגש היותר מחודש, ולתן בכל אלה נשמה חדשה, שתוכל מאז להתאים עם כל דרישת הקודש והמוסר הטהור והאיתן. (אורות הקודש ח"ג עמ' רלד, חכמת העלאת המדות אות ג)

התורה הינה תורת חיים ועל כן, לימוד התורה צריך לשפר את חיינו מידתנו ומעשינו ולהסב אושר בחיינו, כדברי הפסוק  "עֵץ־חַיִּ֣ים הִ֭יא לַמַּחֲזִיקִ֣ים בָּ֑הּ וְֽתֹמְכֶ֥יהָ מְאֻשָּֽׁר" (משלי ג, יח),  לימוד שנשאר ברמה התיאורטית בלבד מחטיא את המטרה שלשמה ניתנה התורה.

הדברים אמורים במיוחד בתקופתנו, תקופת הגאולה, בה מוטל עלינו כעם, להראות לעולם "שדרכי החיים של העונג האמיתי אנחנו משפיעים בעולם את אושר החיים הנותן לו את ערכו, אשר מבלעדו הוא שלול כל ערך"  (אורות הקודש ח"ג עמ' קלז), ולשם כך עלינו ראשית כל, להאיר את דרכי העונג והאושר הללו אצלנו פנימה.

לשם השגת מטרה זו, עלינו לזכך את תודעתנו בדבר מושג האלוהות, לחדור לרבדים העמוקים יותר בחדרי התורה, ולהבין שהתורה ניתנה לטובתנו להדריך אותנו בעולם הזה ולהפוך אותנו לאנשים טובים יותר, מוסריים יותר, ומוצלחים יותר.

כמו כן, עלינו להכיר את נפש האדם והפסיכולוגיה האנושית על כל רבדיה, שהנם מבוא גדול להבנת מצוות התורה, כדברי הרב קוק:

"מבוא גדול יש להפסיכולוגיה הפרטית, וכן הכללית הלאומית והאנושית, עם דרכי ההסברה של ארחות התורה והעבודה. ביחוד אנו צריכים להכנס במעמקי חכמת הנפש, כדי להסביר את תוכנם של המחשבות הפועלות עלינו, לרגלי המעשים והדיבורים, שעל ידם אנו נכנסים להבנת כונת המצות והתפילה, וגודל ערכם על חינוכנו המוסרי ותיקון העולם בכללו". (שמונה קבצים קובץ א, כח.)

החיבור שבין כלים מעשיים להתפתחות אישית ותיקון המידות לבין הסיבות השורשיות לעשות כן הנם חיבור מוכרח, זהו החיבור שבין "האיך" לפעול, ל"למה" לפעול, או במילים אחרות בין הגוף לנשמה, כאשר הנשמה נותנת את הרצון והחיות לגוף והגוף מביא לידי ביטוי את רצון הנשמה. החיבור ביניהם הוא תפקידנו בעולם, "ותשאני רוח" הוקם על מנת לסייע ולו במקצת לחיבור זה.

 

כולי תקווה שהדברים יהיו לתועלת.

 

אודותיי,

שמי יוגב שמחון נשוי לשילת ואב לחמישה.

מכוון ומאמן אנשים לשינוי בחיים ובקריירה.

מרצה ומנחה קבוצות בתחום ההתפתחות האישית ושיפור היחסים והתקשרות הבין אישית.

רב בישיבה גבוהה "באר התחיה" בבאר שבע.

מוסמך לרבנות "יורה יורה".

בעל תואר שני LL.M במשפטים (מגמת יישוב סכסוכים).